საქპატენტმა ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) მიერ ორგანიზებულ „თაღლითობის საწინააღმდეგო ქსელის“ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
21 მაისი 2024 წ.
ესპანეთში, ქ. ალიკანტეში, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) ორგანიზებით, თაღლითობის საწინააღმდეგო ქსელის (Anti-Scam Network Meeting) მე-9 შეხვედრა გაიმართა. ალიკანტეში გამართულ შეხვედრაზე საქართველომ, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატმა ქვეყანამ პირველად მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიებას ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის სახელით, საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილე, ნინო ჩიქოვანი დაესწრო.
შეხვედრა გახსნა ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ ანდრეა დი კარლომ, რომელმაც განსაკუთრებით აღნიშნა საქართველოს მონაწილეობა შეხვედრაში და ხაზი გაუსვა თაღლითობის საწინააღმდეგო ქსელში საქპატენტის ჩართვის მნიშვნელობას. მან ასევე ისაუბრა საქართველოს სახელმწიფო უწყებების მიერ ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში თაღლითობის წინააღმდეგ განხორციელებულ ეფექტიან ღონისძიებებზე.
თაღლითობასთან დაკავშირებული დანაშაული გულისხმობს ინტელექტუალური საკუთრების დაცვასთან დაკავშირებული მოსაკრებლების მითვისებას, რაც ხელს უშლის ნდობის ჩამოყალიბებას ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის ორგანიზაციებსა და მომხმარებლებს შორის, აზიანებს საკუთრივ სფეროს და შემოქმედებითი საქმიანობის წახალისების პროცესს. ამიტომაც უმნიშვნელოვანესია ასეთი ქმედებების პრევენცია, აღმოჩენა და შესაბამისი რეაგირება.
აღნიშნული ქსელის მთავარი მიზანია თაღლითურ ქმედებებთან ბრძოლა. მსგავსი შეხვედრები კი ხელს უწყობს საუკეთესო პრაქტიკის გაცვლის საფუძველზე, არსებული გამოწვევების პასუხად, უზრუნველყოფილი იქნეს ეფექტური მექანიზმების შემუშავება.
შეგახსენებთ, რომ 2015 წლიდან ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყება (EUIPO), ინტელექტუალური საკუთრების რეგიონული და ეროვნული ოფისები, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია (WIPO) აქტიურად თანამშრომლობენ თაღლითობის საწინააღმდეგო ქსელის ჩამოყალიბებაში.

Sakpatenti Participated in the Anti-Scam Network Meeting Organized by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO)
May 21, 2024
The 9th Anti-Scam Network Meeting was held in Alicante, Spain, organized by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). Georgia as EU Candidate Country participated in the meeting held in Alicante for the first time. On behalf of the National Intellectual Property Center, Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson of Sakpatenti, attended the event.
The meeting was opened by Mr. Andrea Di Carlo, Deputy Executive Director of the European Union Intellectual Property Office, who noted specially the participation of Georgia in the meeting and highlighted the importance of involvement of Sakpatenti in the Anti-Scam Network. He also discussed the effective measures implemented by the Georgian state authorities to curb fraud in the intellectual property field.
Fraud is a crime which implies misappropriation of fees relating to protection of intellectual property rights, which undermines the relationship of trust between intellectual property protection organizations and users, damages the field proper and the process of encouraging creative activity. Therefore, prevention, identification and relevant responding to such actions are of crucial importance.
The main purpose of the above-mentioned Network is to combat fraudulent activities. Similar meetings facilitate, on the basis of exchange of best practices, ensuring the development of effective mechanisms in response to existing challenges.
It is noteworthy that since 2015 the European Union Intellectual Property Office (EUIPO), Regional and National Intellectual Property Offices and the World Intellectual Property Organization (WIPO) have been collaborating actively for establishing the Anti-Scam Network.