საქპატენტმა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღე აღნიშნა
ყოველ წელს საქპატენტი უერთდება ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღის აღნიშვნას, რომელიც 2000 წელს ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის წევრი სახელმწიფოების მიერ დაარსდა. ამ დღის აღნიშვნა მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ფართო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას, დარგის პოპულარიზაციასა და სფეროს მიმართ ინტერესის გაღვივებას.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღე ყველა გამომგონებლის, მეცნიერის, კულტურის მოღვაწისა და ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში მოღვაწე სპეციალისტის დღეა. დაარსების დღიდან ის ყოველწლიურად აღინიშნება კონკრეტული თემის წარდგენით, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ წლის თემად ცხადდება. ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღის კამპანიის წლევანდელი თემაა „ინტელექტუალური საკუთრება და მუსიკა: იგრძენი ინტელექტუალური საკუთრების რიტმი“.
სწორედ მუსიკის უნივერსალურ ენასა და მუსიკის სფეროში ინოვაციას მიეძღვნა ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ ღონისძიება, რომელიც სასტუმრო „პარაგრაფ თბილისში“ გაიმართა. ღონისძიების მიზანი იყო მუსიკალური შემოქმედების მხარდაჭერა, მუსიკოსების წვლილის დაფასება, მათი, ვინც ქმნის ახალ ბგერებს, მუსიკალურ სტილსა და ტექნოლოგიებს, აყალიბებს მუსიკის მომავალს, განგვაცდევინებს ძლიერ ემოციებსა და გვაგრძნობინებს მუსიკის რიტმს ყოველდღიურ ცხოვრებაში.
აღსანიშნავია, რომ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღისთვის ავტორ-შემსრულებლების მიერ შეიქმნა და ღონისძიებაზე გაჟღერდა მუსიკალური კომპოზიცია, რომელიც გაჯერებული იყო ეთნო მუსიკის ელემენტებითა და თანამედროვე მუსიკის ინოვაციური ბგერებით.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ნინო წილოსანმა, საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და IPOA-ს გამგეობის თავმჯდომარემ თამარ გვარიშვილმა. საქპატენტის ხელმძღვანელმა  კომპოზიტორებს – ლილიკო ნემსაძეს, კახა ცაბაძესა და გიორგი სანოძეს, საზეიმო ვითარებაში, გადასცა საავტორო ნაწარმოებების დეპონირების დამადასტურებელი სიგელები.
ღონისძიების ფარგლებში გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი საქპატენტსა და IPOA-ს შორის, დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ და IPOA-ს გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ნიკოლაიშვილმა. აღსანიშნავია, რომ 2023 წლის 29 დეკემბერს, საავტორო და მომიჯნავე უფლებების მართვის სფეროში განხორციელებული მასშტაბური რეფორმის შედეგად, აკრედიტაციის კომისიის გადაწყვეტილებით საავტორო და მომიჯნავე ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე სამართავად აკრედიტაცია მიენიჭა IPOA-ს.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების, აკადემიური წრეებისა და კულტურის სფეროს წარმომადგენლები.

Every year Sakpatenti joins the celebration of the World Intellectual Property Day, established by the Member States of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in 2000. Celebration of this day aims to raise awareness of general public on intellectual property, to popularize this sphere and arouse interest in it.
The World Intellectual Property Day is the day of every inventor, scientist, artist and IP specialist. From the day of establishment, it is celebrated by presentation of a particular theme, which is announced by the World Intellectual Property Organization as the theme of the year. The theme of the World Intellectual Property Day of this year is: “IP and music: Feel the beat of IP”.
Exactly to the universal language of music and innovation in the field of music was dedicated the event of the National Intellectual Property Center – “Sakpatenti”, held in hotel “Paragraph Tbilisi”. The event was aimed to support creativity in music, to honour the contributions of musicians who continue to develop new sounds, styles and technologies, shape the future of music, evoke powerful emotions and make us feel the beat and rhythm of music in our everyday lives.
It is noteworthy that on occasion of the World Intellectual Property Day author-performers created and presented at the event a musical composition, permeated with elements of ethno music and innovative sounds of contemporary music.
Mr. Levan Zhorzholiani, Head of Administration of Government of Georgia, Ms. Nino Tsilosani, Vice-Speaker of the Parliament of Georgia, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Ms. Tamar Gvarishvili, Chairperson of the Board of IPOA, addressed the participants of the event. Sakpatenti Chairman handed over the certificates of deposition of works in a solemn ceremony to composers Ms. Liliko Nemsadze, Mr. Kakha Tsabadze and Mr. Giorgi Sanodze.
Within the event, a memorandum of understanding was signed between Sakpatenti and IPOA, the document was signed by Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, and Mr. Giorgi Nikolaishvili, Director General of IPOA. It is noteworthy that on December 29, 2023, as a result of a large-scale reform carried out in the field of copyright and related rights, by the decision of the Accreditation Commission, accreditation for collective management of economic rights in the field of copyright and related rights was granted to IPOA.
The event held on occasion of the World Intellectual Property Day was attended by representatives of the legislative and executive authorities of Georgia, academic circles and sphere of culture.