ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მიმართულებით ევროკავშირისა და საქართველოს კანონმდებლობის შედარებითი ანალიზის განხილვა
04 მარტი 2022 წ.
ევროკავშირისა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ პროექტის (EUGIPP) ფარგლებში, საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართა საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებაზე პასუხისმგებელ უწყებებსა და პროექტში ჩართულ ექსპერტს შორის, რომლებიც მუშაობენ საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების სისტემის დასახვეწად.
შეხვედრაში მონაწილე პირებმა, საქართველოს შემოსავლების სამსახურის და საქპატენტის წარმომადგენლებმა, პროექტში ჩართულ ქართველ და უცხოელ ექსპერტთან ერთად განიხილეს: საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოების მოსალოდნელი შედეგები და შემოსავლების სამსახურის მიერ წარმოდგენილი აღსრულებასთან დაკავშირებული პრაქტიკის გაძლიერებისა და განმტკიცების მაგალითები.
„ვფიქრობ ნაყოფიერი შეხვედრა ჩატარდა, რადგან ყველა კომენტარის დეტალური განხილვის საშუალება გვქონდა, რომლებიც ეხებოდა ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან შემდგომი დაახლოებას. ასევე, განვიხილეთ აღსრულების კუთხით ადგილობრივი პასუხისმგებელი პირებისთვის პრაქტიკის გაძლიერების მექანიზმები“ - განაცხადა ნინო ჩიქოვანმა.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული საერთაშორისო თანამშრომლობის პროექტი - EUGIPP 2020 წლის 1 იანვრიდან მიმდინარეობს და მას ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყება (EUIPO) ახორციელებს. პროექტის ძირითადი ბენეფიციარია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - „საქპატენტი“. პროექტი სამწლიანია, მისი ბიუჯეტი შეადგენს 1,2 მილიონ ევროს და მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის მხარდაჭერას საქართველოში.

Discussion on the Comparative Analysis between the EU and Georgian Intellectual Property Rights Enforcement Legislations
March 04, 2022
Within the EU Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP), a consultation meeting took place between Georgian enforcement authorities and an expert working on development of the system of intellectual property rights enforcement in Georgia.
The participants of the meeting, representatives of the Revenue Service of Georgia and Sakpatenti, together with the Georgian and foreign experts involved in the Project discussed the relevant deliverables in order to further approximate the Georgian IP enforcement legislation to the EU and examples of strengthening and enhancing the enforcement practices presented by the Revenue Service.
“I believe this meeting was fruitful, as we had an opportunity to discuss in detail all comments related to further approximation of the Georgian intellectual property enforcement legislation to the EU. We also considered mechanisms of strengthening the practices of local enforcement officers”, noted Ms. Nino Chikovani.
The international cooperation project EUGIPP, funded by the European Union, was launched on January 1, 2020 and is implemented by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). The main beneficiary of the Project is the National Intellectual Property Centre of Georgia - Sakpatenti. The project will continue for three years, its budget is 1.2 million EUR and it is aimed to support the intellectual property system in Georgia.